Jubileusz 25-lecia Młodzieżowej Orkiestry Dętej

Podczas koncertu świąteczno-noworocznego, który odbył się dnia 1 lutego 2020 roku w sali widowiskowej JDK, uczczono muzycznie trzy ważne jubileusze: 70-lecie działalności Jasielskiego Domu Kultury, 50 lat istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W.Lutosławskiego w Jaśle oraz 25 lat aktywności Młodzieżowej Orkiestry Dętej, działającej przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jaśle oraz Prywatnej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Jaśle.
Jubileusz Młodzieżowej Orkiestry Dętej dla naszej szkoły jest szczególnie ważny, gdyż od 25 lat uczniowie naszych szkół licznie tworzą jej szeregi. Warto przypomnieć, iż przez 24 lata orkiestra prowadzona była przez Tadeusza Wróbla, nauczyciela gry na trąbce, puzonie, sakshornie i tubie. Oprócz bieżącej działalności koncertowej, w przeszłości orkiestra często brała udział w konkursach i festiwalach, zdobywając najwyższe laury. Oto kilka z nich:
- II miejsce w kategorii Orkiestry Dęte w IV Makroregionalnym Konkursie Dętych Zespołów Kameralnych, Orkiestr Dętych i Big-Bandów Szkół Muzycznych I i II stopnia,Tomaszów Lubelski 2011rok,
- III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Instrumentów Dętych Blaszanych, Mielec 2005 rok,
- I miejsce w I Podkarpackim Festiwalu Instrumentów Dętych Blaszanych, Mielec 2002 rok,
- I miejsce w VII Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych, Krosno 1998 rok.

Od maja 2019 roku Młodzieżowa Orkiestra Dęta prowadzona jest przez Piotra Dudę, akompaniatora oraz nauczyciela gry na fortepianie. Dodać trzeba, iż niezmiernie ważna jest także praca innych nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, którzy od podstaw kształtują warsztat muzyczny młodych instrumentalistów. Dzięki takiej współpracy atmosfera Młodzieżowej Orkiestry Dętej jest magnesem, nie tylko dla nowo przyjmowanych uczniów, ale także dla absolwentów, którzy chętnie wspierają swoich młodszych kolegów.

Podczas koncertu, z racji okresu świąteczno-karnawałowego, licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej opracowań kolęd i pastorałek, a także aranżacji przebojów muzyki popularnej.

Z orkiestrą wystąpili również soliści:
Małgorzata Dunajska - uczennica Prywatnej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle (kształcąca umiejetności wokalne pod kierunkiem Kornelii Wojnarowskiej),
Paulina Pawluś - uczennica z klasy śpiewu Kornelii Wojnarowskiej z Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle,
Szczepan Duda - absolwent  Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle oraz Liceum Muzycznego w Tarnowie,
Jan Baciak - absolwent  Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle oraz absolwent Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie m.in. nauczyciel fortepianu i akompaniator w Prywatnej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Jaśle,
Kornelia Wojnarowska - absolentka Wydziału Wokalnego Akademi Muzycznej w Krakowie, obecnie nauczyciel śpiewu oraz wicedyrektor w Prywatnej Szkole Muzycznej II stopnia w Jaśle.

Z okazji trzech ww. jubileuszy, na jednej scenie wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą wystąpili: zespół instrumentalny Novi Band (pod kierunkiem Wojciecha Nowickiego) współpracujący z Jasielskim Domem Kultury (wraz z solistami Jasielskiego Domu Kultury oraz zespołem wokalnym Vatra), a także młodzi recytatorzy Jasielskiego Domu Kultury.
Koncert poprowadził Marek Rolek, nauczyciel przedmiotów teoretycznych w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jaśle i Prywatnej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Jaśle.
Organizatorem koncertu był Jasielski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. W. Lutosławskiego w Jaśle.

Dziękujemy wykonawcom sobotniego koncertu za niezapomniane wrażenia, a wszystkim Jubilatom składamy gorące życzenia i mocno trzymamy kciuki za kolejne lata kulturotwórczej, artystycznej i edukacyjnej działalności.
(MR)