Napędzani sprężonym powietrzem

Klasa organów, która jest najmłodszą w naszej szkole, aktualnie liczy kilkoro uczniów. Jak wiemy, o poziomie artystycznym świadczy nie ilość, a jakość. Niedawno pisaliśmy o wyróżnieniu Bartosza Walczaka na XIII Ogólnopolskim Konkursie Organowym, który odbył się końcem sierpnia w Krasnobrodzie oraz o podjęciu studiów muzycznych w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach przez Łukasza Lepaka - absolwenta Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle.
Wizję rozwoju tej klasy zawdzięczamy p. Mateuszowi Gałuszce, który dąży do podniesienia zarówno własnego poziomu dydaktycznego jak i umiejętności wykonawczych swoich uczniów.

Okazją do ww. działań była Ogólnopolska Sesja Naukowa „Problemy metodyczne i programowe w kształceniu organistów” współorganizowana m.in. przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, która odbywała się w dniach 16-18 września w Licheniu Starym, w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Miejsce nieprzypadkowe, gdyż znajduje się tam wyjątkowy instrument, jeden z czterech w Europie, który wyposażony jest w aż sześć klawiatur w głównym stole gry (zainteresowanych budową instrumentu, który łączy tradycję z nowoczesnością, odsyłamy do strony Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej, gdzie znajduje się szczegółowy opis ww. instrumentu).

Wierzymy, że czas spędzony na wykładach Ogólnopolskiej Sesji Naukowej oraz kontakt z tak wyjątkowym instrumentem przyniesie jeszcze większą radość z muzykowania, przysporzy wielu doznań artystycznych oraz napędzi (sprężonym powietrzem) do jeszcze większego wysiłku edukacyjnego.