Edukacja = muzyka + zabawa

Edukacjamuzyka + zabawa2
Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z edukacją wie, iż nauczanie to złożony proces i posługiwanie się skrótem myślowym w żaden sposób nie oddaje jego sedna. Nie zamierzam zatem dywagować nad tytułem niniejszego artykułu, pragnę jedynie przypomnieć, co wydarzyło się kilka dni temu – 13 października 2021 roku.
W tym dniu odbył się koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej, zorganizowany wspólnie przez Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia oraz Prywatną Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Jaśle. I nie byłoby w nim nic nadzwyczajnego, gdyby nie edukacyjne elementy wplecione w narrację wydarzenia muzycznego. Pierwszym z nich była postać sowy – symbol mądrości i edukacji. Jej krótkie, pełne humoru wystąpienia rozpalały wyobraźnię społeczności szkolnej, zgromadzonej tego popołudnia w auli PSM (w postać sowy wcieliła się Weronika Twarduś, uczennica PSM I stopnia). Drugim niematerialnym elementem był otwarty mini konkurs wiedzy o nauczycielach, instrumentach oraz kompozycjach muzycznych, wykonywanych podczas koncertu (przygotowany i poprowadzony przez Elwirę Szpak, Monikę Twarduś i Marka Rolka). Warto dodać, iż prosta formuła konkursu rozgrzała słuchaczy na tyle, że nie obyło się bez dogrywki pomiędzy najaktywniejszymi uczestnikami szkolnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej.

Było już o zabawie i edukacji, czas teraz na dwa słowa o muzyce – wszak to ona była nadrzędnym elementem koncertu. Na jednej scenie wystąpili zarówno soliści, zespoły kameralne oraz duże zespoły. Wśród wykonywanych dzieł znalazły się te z repertuaru kompozytorów klasycznych, jak i utwory muzyki popularnej.

Prócz artystycznych uniesień, w tym ważnym dla edukacji dniu, nie obyło się bez życzeń i nagród, które tradycyjnie przyznane zostały wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom jasielskich szkół muzycznych.

Na koniec - czy po naszym koncercie A. Einstein nie powinien zmienić swojego słynnego wzoru na E=mz2 ?   :-)