Symfonicznie dla JPII

Skrzypce I, skrzypce II, altówki, wiolonczela i kontrabas. Do tego instrumenty dęte drewniane (flety poprzeczne, klarnety, saksofony altowe i tenorowe) oraz dęte blaszane (trąbki, waltornie, puzony i tuba). Aby nie było zbyt melodycznie - pokaźna grupa instrumentów perkusyjnych (zestaw, conga i różnego rodzaju perkusjonalia). Dodajmy jeszcze fortepian i głosy wokalne (żeńskie i męskie). Ktoś mógłby powiedzieć, że owszem, spora ta orkiestra symfoniczna, ale takie brzmienia to nie w Jaśle. A jednak – nie tylko w Jaśle, ale i z Jaślanami w roli głównej (dla niedowiarków pod relacją widnieje galeria zdjęć - bez fotomontażu).

Ach, cóż to był za koncert. Ileż muzycznych wzruszeń i wspomnień sięgających naszej młodości, kiedy to mogliśmy radować się z pontyfikatu Jana Pawła II. Wszystko za sprawą drugiej odsłony festiwalu Musica Classica – Koncertu Papieskiego, który odbył się w sobotni wieczór, 28 maja w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.
Wykonawcami tego wyjątkowego koncertu byli uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W.Lutosławskiego w Jaśle oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle, wspierani przez swoich pedagogów. Nawiasem mówiąc, widok to wspaniały, gdy na jednej scenie ramię w ramię siedzą uczniowie i ich nauczyciele gry na instrumentach.
Prócz orkiestry symfonicznej, na scenie wystąpili soliści recytatorzy JDK (Natalia Żegleń, Zuzanna Bernacka, Jonatan Maciejowski) oraz zaproszeni goście (Aleksandra Tocka, Karolina Polak, Natalia Spólnik, Aleksandra Wietecha, Paulina Pawluś, Mikołaj Majda oraz Jan Baciak). Nad całością muzycznych wykonań czuwał Piotr Duda – dyrygent orkiestry.

Przypomnijmy, że to nie ostatni koncert w ramach tegorocznego festiwalu Musica Classica (którego dyrektorem artystycznym jest Mateusz Gałuszka) – za tydzień muzyka kameralna, która wypełni drewniane przestrzenie sakralne w kościele p.w. św. Marcina w Szebniach.

Organizatorzy festiwalu: Burmistrz Miasta Jasła oraz Wójt Gminy Jasło.
Współorganizatorzy festiwalu: Prywatna Szkoła Muzyczna II stopnia w Jaśle, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury.